Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMLJ17CAE3
Microsemi Corporation MSMLJ17CAE3
Part Number
MSMLJ17CAE3
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Product Parameter
Part NumberMSMLJ17CAE3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)106.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)