Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMLJ110CAE3
Microsemi Corporation MSMLJ110CAE3
Part Number
MSMLJ110CAE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    1.38380/pcs
  • 368 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMLJ110CAE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.8A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)