Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMLG51CAE3
Microsemi Corporation MSMLG51CAE3
Part Number
MSMLG51CAE3
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO215AB
Microsemi Corporation
    1.45503/pcs
  • 350 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMLG51CAE3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)