Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMCJ7.5CA
Microsemi Corporation MSMCJ7.5CA
Part Number
MSMCJ7.5CA
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Microsemi Corporation
    0.86625/pcs
  • 556 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMCJ7.5CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)116.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)