Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMCJ17CA
Microsemi Corporation MSMCJ17CA
Part Number
MSMCJ17CA
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Microsemi Corporation
In Stock 500 pcs
    1.53500/pcs
  • 10 pcs
    1.38600/pcs
  • 25 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMCJ17CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)