Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMCJ17A
Microsemi Corporation MSMCJ17A
Part Number
MSMCJ17A
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Microsemi Corporation
    0.80850/pcs
  • 596 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMCJ17A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)