Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMCJ14CA
Microsemi Corporation MSMCJ14CA
Part Number
MSMCJ14CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    0.86625/pcs
  • 556 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMCJ14CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)64.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)