Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMCJ11CA
Microsemi Corporation MSMCJ11CA
Part Number
MSMCJ11CA
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Microsemi Corporation
In Stock 252 pcs
    1.53500/pcs
  • 10 pcs
    1.38600/pcs
  • 25 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMCJ11CA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)