Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMBJ7.5CAE3
Microsemi Corporation MSMBJ7.5CAE3
Part Number
MSMBJ7.5CAE3
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AA
Microsemi Corporation
    0.54747/pcs
  • 794 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMBJ7.5CAE3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.5A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)