Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMBJ54CAE3
Microsemi Corporation MSMBJ54CAE3
Part Number
MSMBJ54CAE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    0.54747/pcs
  • 794 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMBJ54CAE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)