Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMBG28CAE3
Microsemi Corporation MSMBG28CAE3
Part Number
MSMBG28CAE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO215AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    0.66412/pcs
  • 725 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMBG28CAE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)