Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMBG13CAE3
Microsemi Corporation MSMBG13CAE3
Part Number
MSMBG13CAE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO215AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    0.66412/pcs
  • 725 pcs
Product Parameter
Part NumberMSMBG13CAE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)