Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Bridge Rectifiers MSD160-12
Microsemi Corporation MSD160-12
Part Number
MSD160-12
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE BRIDGE 3PH 1200V 160A SM3
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Bridge Rectifiers
Microsemi Corporation
In Stock 5 pcs
Product Parameter
Part NumberMSD160-12
Part StatusObsolete
Diode TypeThree Phase
TechnologyStandard
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V
Current - Average Rectified (Io)160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.65V @ 300A
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 1200V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)