Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD6.5KP16A
Microsemi Corporation MPLAD6.5KP16A
Part Number
MPLAD6.5KP16A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC PLAD
Microsemi Corporation
    2.95077/pcs
  • 157 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD6.5KP16A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)250A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)