Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD6.5KP160AE3
Microsemi Corporation MPLAD6.5KP160AE3
Part Number
MPLAD6.5KP160AE3
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC PLAD
Microsemi Corporation
    2.76574/pcs
  • 168 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD6.5KP160AE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.1A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)