Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD36KP54CAE3
Microsemi Corporation MPLAD36KP54CAE3
Part Number
MPLAD36KP54CAE3
Description
TVS DIODE 87.1VC 414A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 633 pcs
    20.78250/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD36KP54CAE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)414A
Power - Peak Pulse36000W (36kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)