Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD36KP26CA
Microsemi Corporation MPLAD36KP26CA
Part Number
MPLAD36KP26CA
Description
TVS DIODE 43VC 838A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 633 pcs
    20.78250/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD36KP26CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)838A
Power - Peak Pulse36000W (36kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)