Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD36KP180A
Microsemi Corporation MPLAD36KP180A
Part Number
MPLAD36KP180A
Description
TVS DIODE 291VC 124A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 785 pcs
    16.70250/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD36KP180A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp291V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)124A
Power - Peak Pulse36000W (36kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)