Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD36KP100CA
Microsemi Corporation MPLAD36KP100CA
Part Number
MPLAD36KP100CA
Description
TVS DIODE 162VC 223A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 644 pcs
    20.78250/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD36KP100CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)223A
Power - Peak Pulse36000W (36kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)