Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD30KP18CA
Microsemi Corporation MPLAD30KP18CA
Part Number
MPLAD30KP18CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 18VWM 30.8VC PLAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 651 pcs
    19.85250/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD30KP18CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)975A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)