Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD30KP17A
Microsemi Corporation MPLAD30KP17A
Part Number
MPLAD30KP17A
Description
TVS DIODE 17VWM 28.8VC PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 846 pcs
    15.18000/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD30KP17A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1041A (1.041kA)
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)