Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD30KP150CA
Microsemi Corporation MPLAD30KP150CA
Part Number
MPLAD30KP150CA
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 673 pcs
    19.85250/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD30KP150CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)124A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)