Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD30KP120A
Microsemi Corporation MPLAD30KP120A
Part Number
MPLAD30KP120A
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 896 pcs
    15.18000/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD30KP120A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)156A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)