Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD18KP90CA
Microsemi Corporation MPLAD18KP90CA
Part Number
MPLAD18KP90CA
Description
TVS DIODE 15.4VC 1169A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 779 pcs
    17.43750/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD18KP90CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9V
Voltage - Breakdown (Min)10V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1169A(1.169kA)
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)