Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD18KP70CA
Microsemi Corporation MPLAD18KP70CA
Part Number
MPLAD18KP70CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 113VC 160A PLAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 777 pcs
    17.43750/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD18KP70CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)160A
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)