Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD18KP24CA
Microsemi Corporation MPLAD18KP24CA
Part Number
MPLAD18KP24CA
Description
TVS DIODE 38.9VC 463A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 731 pcs
    17.43750/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD18KP24CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)463A
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)