Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD18KP180A
Microsemi Corporation MPLAD18KP180A
Part Number
MPLAD18KP180A
Description
TVS DIODE 291VC 62A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 869 pcs
    15.10480/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD18KP180A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp291V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62A
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)