Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD18KP17CA
Microsemi Corporation MPLAD18KP17CA
Part Number
MPLAD18KP17CA
Description
TVS DIODE 27.6VC 653A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 747 pcs
    17.43750/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD18KP17CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)653A
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)