Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD15KP8.5A
Microsemi Corporation MPLAD15KP8.5A
Part Number
MPLAD15KP8.5A
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC PLAD
Microsemi Corporation
    10.80720/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD15KP8.5A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1041A (1.041kA)
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)