Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD15KP70CA
Microsemi Corporation MPLAD15KP70CA
Part Number
MPLAD15KP70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 983 pcs
    13.48530/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD15KP70CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)132A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)