Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD15KP7.0CA
Microsemi Corporation MPLAD15KP7.0CA
Part Number
MPLAD15KP7.0CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 7VWM 12VC PLAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 989 pcs
    13.48530/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD15KP7.0CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7V
Voltage - Breakdown (Min)7.78V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1251A (1.251kA)
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)