Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD15KP48CA
Microsemi Corporation MPLAD15KP48CA
Part Number
MPLAD15KP48CA
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 956 pcs
    13.48530/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD15KP48CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)195A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)