Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD15KP26CA
Microsemi Corporation MPLAD15KP26CA
Part Number
MPLAD15KP26CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC PLAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 979 pcs
    13.48530/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD15KP26CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)357A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)