Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD15KP24CA
Microsemi Corporation MPLAD15KP24CA
Part Number
MPLAD15KP24CA
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 969 pcs
    13.48530/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD15KP24CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)384A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)