Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MPLAD15KP180A
Microsemi Corporation MPLAD15KP180A
Part Number
MPLAD15KP180A
Description
TVS DIODE 180VWM 291VC PLAD
Microsemi Corporation
    10.80720/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPLAD15KP180A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp291V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)52A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)