Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MP5KE58A
Microsemi Corporation MP5KE58A
Part Number
MP5KE58A
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO41
Product Parameter
Part NumberMP5KE58A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.3A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)