Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MP5KE51AE3
Microsemi Corporation MP5KE51AE3
Part Number
MP5KE51AE3
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO41
Product Parameter
Part NumberMP5KE51AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)