Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MP5KE160AE3
Microsemi Corporation MP5KE160AE3
Part Number
MP5KE160AE3
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO41
Product Parameter
Part NumberMP5KE160AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.9A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)