Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MASMCJ33CAE3
Microsemi Corporation MASMCJ33CAE3
Part Number
MASMCJ33CAE3
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Microsemi Corporation
    3.54090/pcs
  • 144 pcs
Product Parameter
Part NumberMASMCJ33CAE3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)