Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MASMCG75CAE3
Microsemi Corporation MASMCG75CAE3
Part Number
MASMCG75CAE3
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO215AB
Product Parameter
Part NumberMASMCG75CAE3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)