Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MASMCG36CAE3
Microsemi Corporation MASMCG36CAE3
Part Number
MASMCG36CAE3
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO215AB
Product Parameter
Part NumberMASMCG36CAE3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)