Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MASMCG30CAE3
Microsemi Corporation MASMCG30CAE3
Part Number
MASMCG30CAE3
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO215AB
Product Parameter
Part NumberMASMCG30CAE3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)