Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MASMCG20CAE3
Microsemi Corporation MASMCG20CAE3
Part Number
MASMCG20CAE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO215AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    3.63248/pcs
  • 141 pcs
Product Parameter
Part NumberMASMCG20CAE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)