Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MALCE54A
Microsemi Corporation MALCE54A
Part Number
MALCE54A
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC AXIAL
Product Parameter
Part NumberMALCE54A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)