Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MALCE17A
Microsemi Corporation MALCE17A
Part Number
MALCE17A
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC AXIAL
Product Parameter
Part NumberMALCE17A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)