Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MA5KP14A
Microsemi Corporation MA5KP14A
Part Number
MA5KP14A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO204AR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberMA5KP14A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)216A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)