Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MA15KP45A
Microsemi Corporation MA15KP45A
Part Number
MA15KP45A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 45VWM 73VC DO204AR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberMA15KP45A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp73V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)205A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)