Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs JAN2N2325AS
Microsemi Corporation JAN2N2325AS
Part Number
JAN2N2325AS
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
SCR 150V TO205AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberJAN2N2325AS
Part StatusObsolete
Voltage - Off State150V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)600mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)20µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)2.2V
Current - On State (It (AV)) (Max)1.6A
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Hold (Ih) (Max)2mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)15A @ 60Hz
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-65°C ~ 125°C