Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - IGBTs - Modules APTGT100DH120TG
Microsemi Corporation APTGT100DH120TG
Part Number
APTGT100DH120TG
Description
IGBT MOD TRENCH ASYM BRIDGE SP4
Family
Transistors - IGBTs - Modules
Microsemi Corporation
In Stock 389 pcs
    34.57190/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberAPTGT100DH120TG
Part StatusActive
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationAsymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)140A
Power - Max480W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce7.2nF @ 25V