Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - IGBTs - Modules APTGLQ80HR120CT3G
Microsemi Corporation APTGLQ80HR120CT3G
Part Number
APTGLQ80HR120CT3G
Description
PWR MOD PHASE LEG/DUAL CE SP3F
Family
Transistors - IGBTs - Modules
Microsemi Corporation
In Stock 373 pcs
    35.88460/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberAPTGLQ80HR120CT3G
Part StatusActive
IGBT TypeTrench Field Stop
Configuration-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max500W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 80A
Current - Collector Cutoff (Max)150µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.6nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Operating Temperature-40°C ~ 175°C (TJ)